search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
All In Our Family Personal Mention


Camden (AL): Gracie Crosswhite was Wil- cox Academy Homecoming Queen.


Columbia First (SC): Jim & Phyllis Sweatt celebrated their 50th anniversary on Sept. 21.


Covenant (NC): Rachel Spencer celebrated her 95th birthday on Sept. 8.


Ebenezer (SC): Becky Donovan was recog- nized by Senator Tim Scott as his 2019 An- gels in Adoption recipient.


Gastonia First (NC): Special anniversaries celebrated: Eddie & Shirley Nolen (50th, Sept. 5), Tom & Mary Rose Campbell (62nd, Sept. 14), Russ & Becky McKay (58th, Sept. 30), Pat & Jenny Morrow (53rd, Oct. 21), Danny & Nancy Peeler (55th, Oct. 30).


Lake Placid (FL): Shirley Finnemeyer cel- ebrated her 95th birthday on Sept. 7.


New Albany (MS): At the Springdale Lake Camp Reunion held in Sept., Gary & Joyce Letchworth, Bill Everett, and Stephen Ew- ing were recognized as directors.


by Letchworth in 1965, the camp is now known as MVP Camp and has meant much to the lives of the youth of Mississippi Valley Presbytery.


Started


Old Providence (VA): Katherine Davis cel- ebrated her 96th birthday on Sept. 4.


Pisgah (NC): Meadow Parsons was crowned Young Miss Fourth of July in Cherryville.


Starmount (NC): Special birthdays cele- brated: James Griffin, 91 on Nov. 20; Linda Griffin, 90 on Dec. 1.


York (SC): Sid Whitesides celebrated his 93rd birthday on Sept. 15.


Marriages


Bethel (AL): Claudia Anne Harper & Ban- nock Dean Farrens, Nov. 2.


Gastonia (NC): Matt Adams & Conner Dan- iels, Aug. 31.


Lake Placid (FL): Ethan Noel and Ashley Pu- nausuia, Oct. 26.


Salem (TN): Candice Delancey & Michael Trimble, Oct. 5.


Tirzah (SC): Abigail Combs & Hunter Cov- ington, Oct. 12.


Births Coddle Creek (NC): Tallen & Nate Freeman, a son, Mitch Sawyer, Aug. 21. Bethani & John Lail, a daughter, Merryn Brooke, Sept. 14. Sarah & Michael Bauer, a son, Michael Victor III, Sept. 26. Katie & Greg Powell, a daughter, Abby Lyn, Oct. 28.


Columbia First (SC): McKenzie & Ansel Bunch Jr., a daughter, Mary Mahanes, Sept. 8. David & Kathleen Roth, twin daughters, Anna Mae & Noel Hope, adopted Aug. 23. Grace & Christopher Corbin, a son, Car- son Bryan, Aug. 13. Sarah & Joel Bowers, a daughter, Catherine McKenzie, Sept. 27.


January/February 2020


Mary Kathryn & Josh Cone, a daughter, Elizabeth Moriah, Sept. 27. Sara & Davis Boyle, a daughter, Anna Wilder, Oct. 8. Margaret & Michael Wright, a daughter, Caroline “Campbell,” Oct. 14.


Edgemoor (SC): Andrew & JoBeth Gaston Holmes, a daughter, Reagan, Sept. 28.


Gastonia First (NC): Andrew & Olivia Spen- cer, a daughter, Sophie Belk, Aug. 1.


Greenville (SC): Wilson & Jenna Clark, a daughter, Hollis Joy, Sept. 28.


New Albany (MS): Jonathan & Sarah Cath- erine Morris, a son, Owen, April 4. Thomas & Ashley Weinhold, a daughter, Margaret Rae, April 9. Tom & Ashley Tacoma, a son, Joseph Lowell, Sept. 9.


Rock Hill First (SC): Alex & Sarah Simpson, a son, Luke Ardrey, Aug. 30.


Deaths


Bartow (FL): Lee Bruning Campbell, 88, past president of the Woman’s Synodical Union, Sept. 21. William A. Read Jr., 96, Elder Emeritus, Sept. 29.


Columbia First (SC): Charley Cecil McDon- ald, 87, Oct. 13. George McKiever Floyd Sr., 92, Oct. 13.


Centennial (SC): Frank Wallace, 70, Sept. 24.


Coddle Creek (NC): Matthew Ryan Patter- son, 32, Aug. 21. Elma L. Jarvis, 87, Sept. 21. Betty R. Lilley, 95, Oct. 3.


Covenant (NC): Javis Dickens, 80, Aug. 13.


Ebenezer (SC): Etah Thompson Kirkpatrick, 83, Sept. 21. Dixie Patterson Cook, 91, Oct. 5. Stephanie Elizabeth Kimble, 38, Oct. 20. William Lee Stikeleather Sr., 71, Oct. 26.


Edgemoor (SC): Faye McManus Hicklin, 88, Oct. 3.


Effingham (SC): Betty Jo Cottingham, 67, Sept. 8.


Gastonia First (NC): John Benjamin Mor- row, 82, Sept. 15. Ruby Boiter Bryant, 96, Sept. 30.


Lake Placid (FL): Maxine Overstreet, 94, Oct. 24. Robert Fowler, 88, Oct. 27.


New Albany (MS): Paul F. Bullock, 94, April 9. Doris Roe Young, 93, July 25. William Albert Hill, 82, Sept. 1.


Pinecrest (NC): Dan Van Oosten, 71, Oc- tober 10.


Pisgah (NC): Tia Mooneyhan, 50, Aug. 28.


Reformation (NC): Dorothy “Dot” Brown, 98, Sept. 16.


Rock Hill First (SC): Jason Matthew Cole- man, 35, Sept. 24. Donald Eugene McK- night, 81, deacon, Oct. 9.


New Communicant Members Burlington (NC): Matthew Alan Erb. Coddle Creek (NC): Carol Mather (associate). Covenant (NC): Pam Davis, Dakota Hagen.


Ebenezer (SC): Elijah Berry, Edah Lam- bert, Charles Melson, Madden Ritzer, Joy Smith, Alan & Debra Broyles, Jimmy & Wanda Matthews, Jay & Sara Matthews, Phil Littlefield, Bill & Leigh Stikeleather, Jane Ellen Smith.


Edgemoor (SC): Akilah Douglas, Dylan Staub.


Gastonia First (NC): Elizabeth Bumgard- ner Cunningham, Frances Oates Mason, Joseph & Mary Kendrick.


Lake Placid (FL): Michael & Michele Har- ris, Carol Howard, Colleen McNally, Oto& Addie Rodriquez, Robert & Sharon Snyder, Jael Edgerton & Janice Covell.


New Albany (MS): Jonathon & Sarah Catherine Morris, Thomas & Ashley Weinhold, Al & Valerie Campbell, Tom & Ashley Tacoma, Kelly Craig Bullock, Marley Jackson, Dylan Jackson, Hunter Henson, Craig Bullock, John Frank Rob- bins, Julianne Littlejohn, Sam Ewing, Will Boyington.


Old Providence (VA): Gary & Dorothy Gearhart.


Pisgah (NC): Theron Houser, Jane Kim- bro, Ted & Debbie McCray.


Reformation (NC): Bob & Myra Johnson, Dan & Jen Schedivy, Nikki Schedivy, Amy Kirsch.


Salem (TN): Meredith & Scott McDaniel.


Shepherd Road (FL): Alex Hodges, Jacob Hodges, Tyler Hodges, Abby Hodges, Hannah Kilman, Emily Lackey.


Tirzah (SC): Justin & Andrea Giles, Larry Huntley.


Graduations


New Albany (MS): Grace Stonecypher Henson, Mississippi Univ. for Women.


Pisgah (NC): Michelle Ferguson, Physician Assistance Program at Fort Sam Houston, TX.


Installations Bartow (FL): Elder: Ron Cauthen, Mickey Westberry. Deacon: Billy B. Brown, Matt Warner, Joey Williams, Chris Witmer.


Boyce Memorial (NC): Elder: Lynn Wel- born, Jayson Philbeck. Deacon: John Yar- bro, Brian Ware, Don Phifer.


Burlington (NC): Elder: Jim Lynch, Jay Snow. Faith (MD): Elder: Larry Mallory.


Pisgah (NC): Elder: Stephen Powell, Lamar Robinson, Dan Ratchford.


Rock Hill First (SC): Elder: Greg Harbin, Robert Lesslie, Cole McKinney, Ken Miller.


Starmount (NC): Elder: Alex Lott. Deacon: Jair Fregulia, Ben Howell, Alexandre Moreira.?


29


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32